Početna strana > Hronika > "Velika prevara" potresa svet
Hronika

"Velika prevara" potresa svet

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. decembar 2008.

Finansijske institucije širom sveta nastoje da ustanove koliko su izgubile u okviru potencijalno najveće individualne pronevere u istoriji.

Afera je izbila na videlo posle hapšenja američkog brokera Bernarda Mejdofa, već decenijama jednog od najpoznatijih likova sa Vol strita. Protiv Mejdofa je u petak, naime, podignuta optužnica zbog navodne pronevere ukupno 50 milijardi dolara, kroz investicioni fond kojim je upravljao.

Prema onome što je do sada poznato, Mejdof je organizovao komplikovanu - u osnovi piramidalnu - šemu u kojoj je, umesto da novac vrti na berzama, starim investitorima isplaćivao novac novih. Ceo sistem srušio se kada su, zbog potresa na berzama, i novi investitori počeli da povlače svoj novac.

Mejdof je, tvrdi se u optužnici, sve priznao svojim najbližim saradnicima, navodeći da je "gotov" i da je cela njegova karijera zasnovana na, kao je rekao, "velikoj laži".

Na spisku njegovih žrtava su i neka velika imena, objašnjava BBC-jev novinar Sebastijan Ašer:

"Najveća španska banka Santander je saopštila da bi jedan od njenih fondova mogao da izgubi i do tri miljijarde dolara, dok francuski gigant BNP-Pariba očekuje gubitke od blizu pola milijarde dolara. Pogođena je i britanska banka Rojal bank ov Skotland, a strahuje se da bi gubici mogli da zahvate i finansijske institucije u Italiji i Japanu", kaže Ašer.

Gubitke beleže i mnoge manje finansijske institucije i fondovi, među njima i londonski Bremdin, kojim upravlja jedna od najpoznatijih žena u britanskim finansijskim krugovima, Nikola Horlik.

Afera Mejdof, po njenim rečima, otvara nova pitanja vezana za način na koji banke raspolažu novcem koji im je poveren:

"Ljudi su jako zabrinuti zbog ponašanja banaka. Banke su prezadužene, previše novca su pozajmile pogrešnim ljudima - Mejdof je samo jedan od primera za to. Gde je bila revizorska kontrola kada mu je Santander davao novac? Kako su mogli da se upuste u taj posao pre nego što su proverili da li njegov fond ima novac koji tvrdi da ima? To je prosto neverovatno", kaže Horlik za BBC.

Najveći krivac za slučaj Mejdof je, po Nikoli Horlik, Komisija za hartije od vrednosti SAD - američko telo za finansijski nadzor koje jedino ima uvid u knjige finansijskih institucija.

"Jako me čudi da je Komisija koliko prošle godine bila u Mejdofovoj firmi i ocenila da je sve u redu. Kako je to moguće, kada je sam Mejdof navodno priznao da je već godinama, ako ne i decenijama, varao investitore? Koliko je teško zatražiti uvid u knige i utvrditi da li on zaista raspolaže sa 17 milijardi dolara, kako je tvrdio? To im je posao. Ja se, kao šef investicionog fonda oslanjam na njihove procene - ja nemam pravo da tražim knjige. Izneverili su, dakle i mene i moje investitore", kaže na kraju razgovora za BBC Nikola Horlik.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner